Zasada działania stetoskopu

z nami wybierzesz dobrze!

Wiele osób nie jest świadomych, że przyrząd, którym lekarz osłuchuje pacjenta podczas wizyty, nazywany jest stetoskopem. Narzędzie to służy głównie do osłuchiwania serca, klatki piersiowej, a nawet jamy brzusznej. Jak działa stetoskop i jakie są jego rodzaje?

Stetoskop, zasada działania

Aby przybliżyć działanie stetoskopu, warto najpierw zapoznać się z jego budową. Uznaje się, że to właśnie francuski lekarz Rene Leannec w 1816 roku wynalazł stetoskop, budowa tego urządzenia nie jest skomplikowana i składa się z:
• głowicy – zbudowana z lejka i membrany, umożliwia kontakt z klatką piersiową pacjenta,
• przewodów – łączą głowicę z lirą,
• liry – jej zadaniem jest przewodzenie dźwięku do ucha lekarza,
• miękkich oliwek – specjalista wkłada je do ucha, aby zdiagnozować stan zdrowia pacjenta.
Od ponad 200 lat wciąż podstawowym narzędziem każdego lekarza internisty, a także specjalistów z innych dziedzin jest właśnie stetoskop, jak działa? Za odbiór dźwięków powstających w obrębie klatki piersiowej, odpowiada lejek, który powinien być do niej przyłożony pod niewielkim naciskiem. Lejek wychwytuje dźwięki o niskich oraz wysokich częstotliwościach. Badanie stetoskopem pozwala ustalić, czy z płucami lub sercem pacjenta jest wszystko w porządku.

Stetoskop, rodzaje

Wiemy już, jak działa stetoskop, jednak nie wspomnieliśmy o rodzajach tych urządzeń. Dwie podstawowe kategorie to stetoskopy akustyczne oraz elektroniczne. Te drugie służą do nieco bardziej zaawansowanej diagnostyki płuc oraz serca. Natomiast kategoria stetoskopów akustycznych jest podzielona na kolejne podkategorie:
• stetoskop internistyczny – można spotkać wersję dla dorosłych pacjentów, dzieci (pediatryczną) oraz neonatalną i niemowlęcą. Za jego pomocą osłuchuje się płuca i serce pacjentów.
• stetoskop kardiologiczny – jest wyposażony w najbardziej czułą membranę dwutonową ze wszystkich stetoskopów. Dzięki temu zapewnia niemal doskonałą jakość osłuchu, co pozwala rozpoznać najmniejsze problemy z sercem.
• stetoskop anestezjologiczny – posiada lekką i płaską głowicę, którą można wsunąć pod mankiet ciśnieniomierza. Jego zadaniem jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Stetoskop internistyczny

Littmann Master Classic II​

Stetoskop kardiologiczny

Littmann Cardiology III

Stetoskop anestezjlogiczny

RIESTER anestophon®

Jak mierzyć ciśnienie stetoskopem

Stetoskop służy również do mierzenia ciśnienia krwi. Uznaje się nawet, że taki pomiar jest o wiele dokładniejszy od wyników uzyskanych za pomocą cyfrowego ciśnieniomierza. Aby dokonać takiego pomiaru w tradycyjny sposób, należy owinąć ramię pacjenta i pompować powietrze aż do całkowitego zaniku tętna. Po zwolnieniu ucisku lekarz nasłuchuje pulsowania krwi i dokonuje diagnozy.

Wielu specjalistów wykorzystuje stetoskop, opinie na temat działania tego urządzenia są zazwyczaj bardzo dobre. Za jego pomocą można odsłuchać wszelkie szmery czy świsty pochodzące z płuc. Dzięki temu lekarz może zdiagnozować, chociażby bardzo niebezpieczne zapalenie płuc. W przypadku badania serca membrana stetoskopu pomaga ustalić wadę, która znajduje się we wczesnym stadium. Okazuje się więc, że tak prosty i niepozorny przyrząd od kilkuset lat skutecznie ratuje życie wielu ludziom.

Stetoskop - jak używać?

Stetoskop należy przede wszystkim myć i dezynfekować. O zakażenie nie trudno, dlatego każdego pacjenta powinno się traktować jako potencjalnego nosiciela drobnoustrojów. Dlatego po zakończonym badaniu specjalista powinien użyć ciepłej wody z detergentem w celu dokładnego wymycia głowicy i membrany stetoskopu.
To właśnie od pielęgnacji zależy, jak długo będzie lekarzowi służył stetoskop, jak osłuchiwać pacjentów? Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, stetoskop należy docisnąć do ciała na tyle mocno, aby zapewnić membranie szczelny kontakt ze skórą. Jednocześnie należy pamiętać, aby nie przesadzać z używaniem siły, ponieważ membrana musi mieć zapewnioną minimalną swobodę ruchu. Ze względu na to, że stetoskop jest podatny na uszkodzenia, zaleca się używanie specjalnego futerału, który chroni przyrząd przed zmiennymi temperaturami oraz zanieczyszczeniami. Warto dodać, że do najczęstszych uszkodzeń stetoskopu należy uszkodzenie membrany oraz uszkodzenie miękkiego pierścienia głowicy.

Gdzie kupić stetoskop?